Protest skierowany do władz samorządowych, instytucji państwowych i mediów

Wyrażamy swój zdecydowany protest w związku z kontynuowaniem wycinki drzew przydrożnych na Warmii i Mazurach oraz w innych rejonach kraju.

Trwająca od wiosny br. debata na temat ograniczenia wycinek drzew nie przyniosła jak dotąd żadnego efektu, a biorący w dyskusji przedstawiciele zarządów dróg grają – jak się wydaje – na zwłokę.

Wraz z nadejściem jesieni zaczęły się masowe wycinki drzew przydrożnych, czego najdrastyczniejszym chyba przykładem jest trasa Mikołajki–Woźnice, gdzie wycięto ponad tysiąc drzew. Unicestwiono w ten sposób malowniczą drogę będącą fragmentem trasy łączącej dwie ulubione przez turystów miejscowości: Mikołajki i Giżycko.

Plany wycinek sporządzono dla lokalnej drogi z Mrągowa do Woli. Droga ta prowadzi dalej do Reszla i Świętej Lipki – jest też jedną z ładniejszych tras widokowych i jako tako powinna być dumą i doskonałym „produktem turystycznym”.

Podczas gdy w Europie powstają szlaki widokowe, biegnące przez najbardziej malownicze krajobrazy, nasi drogowcy masakrują jeden z najbardziej atrakcyjnych walorów regionu – wycinają pokazywane we wszystkich wydawnictwach, albumach

I filmach przepiękne aleje! Turyści – zwłaszcza z Europy Zachodniej są tym faktem zaszokowani – oni przyjeżdżają do nas oglądać aleje a mu je niszczymy!

Te dwa przykłady (a jest ich dziesiątki) pokazuje nie tylko nasz stosunek do dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Ukazują kompletny brak strategii rozwoju turystyki zrównoważonej, nie ingerującej w środowisko opartej chociażby na idei szlaków
typu „greenways”.

Wycinki drzew nie oznaczają wcale modernizacji drogi: przy drodze Mrągowo–Wola,
nie ma takich planów, a przy drodze Mikołajki–Woźnice położona została nowa nawierzchnia ale wbrew zapowiedziom jezdnia nie została poszerzona. Masowe wycinki są wręcz przestępstwem – wycinane drzewa nie są w żaden sposób ewidencjonowane – drzewa są więc wycinane w celu pozyskania dobrego (i taniego) materiału. W ten sposób skarb jaki posiadamy zamieniany jest na klepki i boazerię.

Żądamy natychmiastowego wstrzymania wszystkich wycinek drzew oraz przedstawienia
do publicznej debaty projektów modernizowania głównych ciągów komunikacyjnych oraz nowelizację ustawy o ochronie przyrody !

Pozostawmy Warmię i Mazury turystom, nie róbmy z niej trasy tranzytowej dla tirów!

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Apele i protesty, Ratujmy aleje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.