Za a nawet przeciw dla ochrony przyrody

Rezerwat Bagno Nietlickie Fot. R.Lewandowski

Słynne już zdanie byłego prezydenta Lecha Wałęsy: jestem za, a nawet przeciw przeszło nie tylko do historii i języka obiegowego, ale jak się okazało, stało się mottem mazurskich samorządowców, którzy coraz częściej powtarzają, że są za ochroną przyrody, lecz przeciwko parkowi narodowemu, najwyższej i najbardziej prestiżowej, a zarazem najbardziej skutecznej formy tej ochrony!

Nie jesteśmy przeciwko ochronie przyrody mówi Zbigniew Opalach burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida, ale jego zdaniem utworzenie Parku Narodowego to dla nas wyrok i pogłębienie problemów społecznych (Gazeta Piska, 17.08.2012 r. Park narodowy bliżej czy dalej).

W całej rozciągłości jestem za ochroną dobra wspólnego jakim jest mazurska przyroda mówi Tomasz Sulima burmistrz Orzysza, ale dodaje, że temat utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego budzi mój sprzeciw i poważny niepokój (Gazeta Piska: 7.09.2012 r. Są za ochroną, lecz przeciw parkowi).

Jan Alicki burmistrz Pisza stwierdza natomiast: Owszem, widzimy wiele zalet w powstaniu Mazurskiego Parku Narodowego. Nikt tych potencjalnych „plusów” nie pomniejsza. Pomimo tego uważamy jednak, że powstanie parku przyniesie więcej szkód niż zysków. (Biuletyn Informacyjny Gminy Pisz, wrzesień 2012 r.).

Janusz Pabich wójt gminy Świętajno: jesteśmy za tworzeniem parków, ale w uzgodnieniu ze społeczeństwem (Kurek Mazurski, 29.08.2012 r. Chcą mieć głos w sprawie parków).

Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, też nie jest przeciwny tworzeniu parków narodowych Ale na ludzkich zasadach (Kurier Mrągowski 13.09.2012 r. Parki to będzie kaganiec, który zrobi z nas skansen).

Wójt gminy Piecki Agnieszka Kurczewska apeluje: Utworzenie parku narodowego na naszym terenie spowoduje utrudnienia w działalności rolników, zakładów produkcyjnych. Ale zaraz dodaje, że akcja zbierania podpisów nie jest wymierzona przeciwko podnoszeniu standardów ochrony przyrody. (Gmina Piecki – Magazyn Samorządu Lokalnego, nr 17, sierpień 2012 r. Nie dla zmiany w ustawie o ochronie przyrody).

Natomiast Bożena Wołkowicz, sekretarz tejże gminy Piecki wyjaśnia, że: Parki to będzie kaganiec, zrobi skansen z gminy, a tego nie chcemy. (Kurier Mrągowski 13.09.2012 r. Parki to będzie kaganiec, który zrobi z nas skansen).

Nie wiem jak można pogodzić te sprzeczne i zastanawiająco bliźniacze deklaracje przedstawicieli mazurskich samorządów… Bo jak można chronić przyrodę bez nałożenia rygorów ochronnych? Odpowiedzią na to pytanie może dać stanowisko tychże samorządów w związku z przyjęciem Planu ochrony Mazurskiego Parku Krajobrazowego (takiej „protezy” parku narodowego): na siedem lokalnych samorządów trzy oceniło plan negatywnie, tylko jeden samorząd nie przedstawił uwag krytycznych, a trzy nie oceniły go wcale, natomiast w czasie ostatniego posiedzenia Rady Mazurskiego Parku Krajobrazowego (organu doradczego przy Dyrektorze MPK) nikt z przedstawicieli samorządowców nie zagłosował „za” przyjęciem planu ochrony parku, którego brak przez siedem lat (bo właśnie tyle trwało jego uzgadnianie z lokalnymi samorządami!) powodował nieodwracalne szkody w środowisku.

Na koniec jeszcze jeden przykład tej swoistej samorządowej ambiwalencji – w wakacje kolportowano masowo ulotki (jej skan we wcześniejszym artykule), w których można było wyczytać: Tak – dla rezerwatów przyrody i ochrony, dla miejsc pracy w turystyce, dla kajaków, żeglarzy i wędkarzy oraz Nie – dla zmiany ustawy o ochronie przyrody, Parku Narodowego na Mazurach oraz ekologicznego oszołomstwa, fanatyzmu i terroru!

Niewtajemniczonym wyjaśnię, że w artykule 15 ustęp 1 ustawy o ochronie przyrody zapisano: W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się…, a więc identyczne zakazy obowiązują w obu formach ochrony przyrody! Jak się ma więc owe „tak” dla rezerwatów, i jednoczesne „nie dla parków narodowych”, bo podobno te ostanie (tak uważają samorządowcy) wprowadzą tylko same zakazy…

Krzysztof Worobiec
Blog

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddajcie Parki Narodowi i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.