Odszedł Janusz Korbel

Drodzy,
z ogromnym smutkiem informuję, że w piątek 7 sierpnia w Hajnówce zmarł niespodziewanie w wieku 69 lat Janusz Korbel – nasz wielki Przyjaciel, wielki Przyjaciel przyrody, a w szczególności Puszczy Białowieskiej, której ochronie (obronie) poświęcił ostatnie – jak się okazało – lata swojego życia!

Janusz był pionierem filozofii ekologii głębokiej w Polsce, założycielem i wieloletnim liderem Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym Miesięcznika Dzikie Życie oraz prezesem „zaprzyjaźnionego” Towarzystwa Ochrony Krajobrazu (TOK) z siedzibą w Hajnówce.

Janusz był wielkim sympatykiem Sadyby – m.in. brał aktywny udział w naszej konferencji alejowej w Piszu, my natomiast uczestniczyliśmy zarówno w spotkaniach TOK, jak też w wielu ich działaniach. Ostatnio, bo zaledwie kilka dni temu wspierałem Janusza w Jego staraniach o wpisanie do rejestru zabytków alei w Białowieży (nasza ostatnia wymiana mail w tej sprawie nosi datę 31. lipca). Wielokrotnie odwiedzaliśmy Janusza w Białowieży. Tam, w Jego małym drewnianym domku na skraju Puszczy dyskutowaliśmy o wielu sprawach dotyczących krajobrazu i przyrody, a ich owocem była m.in. obywatelska inicjatywa obywatelska oraz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie parków narodowych. Będzie brakowało nam tych rozmów i Wielkiego Przyjaciela! Puszczy Białowieskiej będzie brakowało jej wielkiego Obrońcy, rzeszy ekologów Nauczyciela i Mentora, a wszystkim Wielkiego i Mądrego Człowieka!

Więcej o Januszu można przeczytać
w Gazecie Białostockiej na stronie Pracowni oraz w Wikipedii

Krzysztof A. Worobiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ochrona przyrody i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.