Leśniczówka w Krutyni wpisana do rejestru zabytków

7 maja 2021 roku Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie wpisał z urzędu – na wniosek Sadyby (z 5 października 2020 roku), leśniczówkę do rejestru zabytków.

„Historyczny zespół Leśniczówki Krutyń w Krutyni […] w skład którego wchodzą budynek leśniczówki, budynek gospodarczy, budynek kuchni letniej z pomieszczeniami gospodarczymi, budynek podwójnego szaletu”.

Budynek leśniczówki został wzniesiony w połowie XIX wieku w konstrukcji częściowo drewnianej, częściowo w ryglowej, budynek gospodarczy w konstrukcji ryglowej, budynek kuchni letniej murowany z czerwonej cegły, a podwójny szalet jest drewniany (bardzo podobny jest/ był w leśniczówce Zdóżno).

Jak uzasadniono w tej decyzji: „Omawiany zespół Leśniczówki Krutyń jest świadectwem rozwoju i przemian przestrzennych wsi Krutyń oraz nadleśnictwa. Budynki leśniczówki są unikalnym przykładem osady leśnej, której początki sięgają już 1500 r. oraz są charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego regionu Mazur. Na wartość artystyczna budynków tworzących zespół składa się kompozycja, ukształtowanie bryły, materiał budowlany oraz autentyczna substancja.”

To kolejny zabytek (i piąta leśniczówka!) uchroniony przez Stowarzyszenie Sadyba przed zniszczenienm, rozbiórką lub przebudową. Wkrótce napiszę więcej na ten temat

Krzysztof A. Worobiec
(wszystkie zdjęcia: stan 29. 09. 2020 r.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Krajobraz kulturowy, Mazurski Park Narodowy, Ochrona krajobrazu, Ochrona zabytków. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.